ارتباط صحیح والدین با نوجوانان
مارس 26, 2020

سبک زندگی سالم در کودکان و نوجوانان

 سبک زندگی شامل تمام روزمرگی ها، روش های زندگی و فعالیت هایی است که ما عموماً در زندگی مان انجام می دهیم. هرچقدر سن بالاتر می رود تغییر سبک زندگی سخت تر می شود، بنابراین چه خوب است تا وقتی که فرزندان ما کم سن هستند به آنها کمک کنیم یک سبک زندگی سالم را برای خود انتخاب کنند.

برای سالم زندگی کردن، لازم است این موارد را از کودکی و اوایل نوجوانی رعایت کنیم تا به عادت های رفتاری ما تبدیل شوند و جزو سبک زندگیمان درآیند

:هدفدار بودن زندگی و برنامه ریزی کردن

نوجوانان برای زندگی نیاز به برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلند مدت دارند. آنها به هدفی نیاز دارند که به زندگیشان معنی دهد. هدفی که آنها برای خود انتخاب می کنند بهتر است بر اساس علاقه و استعداد آنها باشد و برای رسیدن به آن دلیلی داشته باشند. همه ی اینها باعث می شود که نوجوان با انگیزه برای رسیدن به هدفش برنامه ریزی کند و آن را دنبال کند. البته برنامه ی آنها باید از یک سری اصول پیروی کند:

کارهای فردایتان را قبل از خواب یادداشت کنید.

برای هر روز خود برنامه ریزی داشته باشید.

برنامه ریزی ای مناسب است که ابتدا یک طرح کلی داشته باشد و سپس آن را بین روز ها و ساعت های خود تقسیم کنید.

ابتدا کارهایی را که اولویت دارند انجام دهید و سپس به سراغ کارهای کم اهمیت تر بروید.

از بین کارهایی که اولویت دارند نیز، ابتدا کارهایی را انتخاب کنید که زمان کمتری را می طلبند.

در بین ساعات درس و کارهای ضروری دیگر حتماً زمان هایی را برای استراحت در نظر بگیرید.

:ورزش

ورزش کردن نه تنها قدرت بدنی کودکان و نوجوانان را افزایش می دهد، بلکه انعطاف پذیری و بنیه ی آنها را نیز تقویت می کند. انعطاف پذیری به بدن کودک و نوجوان این امکان را می دهد که حرکات را به شکل آزادانه تری انجام دهد. هر حرکت ورزشی ساده، 600 عضله را درگیر می کند. ورزش می تواند باعث افزایش جذب اکسیژن و پمپاژ خون به بدن شود. این موارد خستگی را از بین می برد و سلول ها را تازه می کند.

ورزش یکی از مهمترین ارتقاء دهنده های سیستم ایمنی بدن محسوب می شود و بدن فرد را برای مقابله با بیماری ها آماده می کند. به وسیله ی ورزش است که می توانیم افکار مزاحم و نگران کننده را از ذهن خود دور کنیم و شادی و نشاط را تجربه کنیم. دوچرخه سواری برای افزایش خلاقیت و احساس شادی و رضایت در زندگی و  ورزش های آبی برای رهاسازی تنش های عضلانی مفید هستند. حتی 3 تا 4 بار پیاده روی در هفته هم می تواند سلامت روانی و جسمی کودک یا نوجوان را تضمین کند.

یکی از مواردی که برای نوجوانان دارای اهمیت فراوانی است، مساله ی وضعیت ظاهری و تصویر بدنی است. ورزش به آنها کمک خواهد کرد که عضلات بهتری داشته باشند و وضعیت ظاهری آنها زیباتر به نظر بیاید. از این طریق عزت نفس و خودپنداره ی بهتری را نیز شکل دهند. در مقابل، ورزش نکردن یعنی کم تحرکی و خود کم تحرکی می تواند باعث افسردگی شود. مخصوصاً در عصر کنونی که نوجوانان ساعات زیادی را بدون هیچ تحرکی، درمقابل کامپیوتر و یا در حالی که با موبایل خود کار می کنند می گذرانند، لزوم ورزش کردن خیلی بیشتر حس می شود. همچنین کودکان نیز نسبت به نسل های قبل کمتر بازی هایی را انجام می دهند که نیاز به تحرک داشته باشد و بیشتر به بازی های کامپیوتری روی آورده اند؛ که همین مساله لزوم ورزش کردن در این رده ی سنی را نیز آشکار می سازد.

:خواب

 بهتر است الگوی خواب کودکان و نوجوانان در همین سنین به صورت سالم شکل بگیرد زیرا تغییر آن در آینده کار مشکلی است. علت های بی خوابی در کودکان و نوجوانان عموماً یا به درس خواندن های شبانه بر می گردد و یا به بازی با کامپیوتر و گوشی موبایل. این بی خوابی ها باعث افزایش بی قراری، کاهش تمرکز و توجه، کاهش هشیاری، افزایش خستگی و افزایش خطا در انجام کارها می شود.

برای داشتن یک الگوی خواب مناسب در کودکان و نوجوانان و حتی افراد بزرگسال رعایت این موارد بسیار کمک کننده می باشد:

اتاق کودک یا نوجوان راحت باشد و رخت خواب خوب و راحتی را برای او انتخاب کنیم.

قبل از خواب نوشیدن یک لیوان شیر گرم و یا استفاده از لبنیات دیگر مثل دوغ و ماست می تواند به خواب بهتر کمک کند.

کودک یا نوجوان 2 ساعت قبل از خواب غذای سنگین مصرف نکند.

کودک یا نوجوان 2 ساعت قبل ازخواب، نوشیدنی هایی که در آنها کافیین وجود دارد مانند قهوه، چای، نسکافه، نوشابه و … را مصرف نکند.

خیره شدن قبل از خواب به صفحه ی موبایل، تبلت و یا تلویزیون باعث بی خوابی می شود.

ریلکسیشن قبل از خواب، کمک می کند که فرزند شما بهتر بخوابد.

بهتر است کودکان و نوجوانان در تخت خواب مطالعه نکنند و فقط برای خواب روی تخت خود بروند.

عصرها نخوابند تا خواب شبشان مختل نشود.

برای خواب کودکان و نوجوانان یک محیط آرام و بی سر و صدا را در نظر بگیرید.

:تغذیه

نکته اولیه و مهمی که در مبحث تغذیه ی کودکان و نوجوانان باید مدنظر قرار دهیم، این است که غذای آنها متناسب با هرم غذایی باشد. یعنی بیشترین ماده ای که مصرف می کنند نان و غلات باشد و پس از آن میوه و سبزیجات مصرف کنند. گوشت، شیر، لبنیات، تخم مرغ و حبوبات در رده ی بعدی قرار می گیرد و کمترین ماده ای که باید در آنها مصرف شود چربی ها و شیرینی ها هستند.

برخی کودکان در سنین دبستان و قبل تر از آن، بدغذا هستند و بیشتر هله هوله خور هستند تا این که غذاهای سالم و مفید را مصرف کنند. از آن جایی که کودکان در سن رشد قرار دارند و به مواد غذایی مختلف نیاز دارند، برعهده ی والدین است که کودکان را هله هوله خور بار نیاورند و برای آنها برنامه ی غذایی ای متناسب با سنشان ترتیب دهند تا یک کودک سالم و قوی را تربیت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *