چند راه ساده برای یادگیری بهتر مطالب درسی
مارس 26, 2020

چگونه اضطراب امتحان را کنترل کنیم

گرفتن امتحان و ارزیابی آموخته های دانش آموز امری اجتناب ناپذیر است. اما از طرف دیگر استرس و اضطراب ناشی از امتحانات گاهی عملکرد تحصیلی دانش آموزان را پایین می آورد و حتی گاهی می تواند باعث مشکلات عاطفی و روانی برای دانش آموزان باشد. بنابراین برای معلمین، والدین و دانش آموزان لازم است که روش های پیش گیری از این نوع اضراب را یاد بگیرند.

دانش آموزان بهتر است مطالبی که در کلاس مطرح می شود را بعد از هر جلسه ی کلاسی مطالعه کنند و مطالعه ی دروس را به شب امتحان موکول نکنند. از طرفی معلم ها بهتر است به طور منظم در کلاس امتحان بگیرند تا ترس دانش آموزان از امتحان کاهش یابد. معلم  باید تمام تلاش های دانش آموز در طی سال تحصیلی را در نظر بگیرد و فقط نمره ی او در ورقه ی امتحانی را ملاک قرار ندهد. چه خوب است که معلم هر دانش آموز را با وضعیت قبلی خود مقایسه کند و نه با سایر دانش آموزان.

داشتن مقدار کمی اضطراب و استرس در ایام امتحانات امری طبیعی است و در همه ی دانش آموزان مقدار کمی اضطراب در این روز ها وجود دارد. در حقیقت وجود مقدار کمی اضطراب در دانش آموز، و را به خواندن دروس وا می دارد، اما اگر این مقدار در حدی زیاد باشد که دانش آموز را فعالیت مؤثر بازدارد، باید گفت که غیرطبیعی است و باید برای آن به فکر چاره بود.

اضطراب امتحان نوعی اضطراب عملکردی است که به موجب آن فرد از ارزیابی شدن توسط دیگری می ترسد. این موضوع می تواند با عرق کردن یا لرز همراه باشد. حتی گاهی ممکن است دانش آموزی به خاطر اضطراب خود از رفتن به جلسه ی امتحان اجتناب کند.

توصیه هایی برای دانش آموزان

:خواب کافی داشته باشید

برخی از دانش آموزان تا نیمه شب بیدار می مانند و فردا صبح با بی حالی و کسلی راهی مدرسه می شوند. طبیعی است که چنین دانش آموزی در مدرسه عملکرد مناسبی ندارد. زیرا کمبود خواب بر مغز انسان اثرات مخربی دارد، بر عملکرد حافظه و بر تمرکز فرد تأثیر می گذارد و به طور کلی سلامت انسان را تحت تأثیر قرار می دهد. تحقیقات نشان داده است که کمبود خواب باعث افزایش  اضطراب و واکنش های هیجانی مانند خشم و بی قراری می شود.

:ورزش کنید

ورزش های هوازی اضطراب را کاهش می دهند، ورزش کردن علاوه بر فواید بسیاری که برای بدن دارد، می تواند بر سوخت و ساز بدن و افزایش سطح انرژی نیز اثر بگذارد، که به خودی خود، عملکرد تحصیلی فرد را بهتر می کند.

:حرکات کششی انجام دهید

در حالت اضطراب، ماهیچه ها دچار انقباض می شوند که باعث خستگی فرد شده و مقدار زیادی از انرژی او را نیز می گیرد. برای مقابله با این حالت انجام برخی حرکات کششی مانند چرخاندن گردن، بالا انداختن شانه ها، قفل کردن دست ها و … می تواند مفید باشد.

:تغذیه ی مناسب داشته باشید

مصرف برخی از خوردنی ها به کاهش اضطراب کمک می کند. این خوردنی ها شامل امگا 3، ویتامین ها، مواد معدنی، کلسیم، پتاسیم، منیزیم و آب می شود. خوردن مواد قندی نباید کمتر یا بیشتر از حد معمول باشد زیرا در هر دو صورت زیان بار خواهد بود. مصرف کافئین نیز باعث افزایش اضطراب می شود که بهتر است دانش آموزان کمتر مصرف کنند. قهوه و چای منابع اصلی کافئین هستند. اما در نوشابه های کولا و دیگر نوشابه های انرژی زا هم مقدار قابل توجهی کافئین یافت می شود. بهتر است دانش آموزان این محصولات را به صورت روزانه مصرف نکنند

:صحیح نفس بکشید

.دانش آموزانی که دچار اضطراب می شوند، باید تنفس شکمی را تمرین کنند. این کار باعث آرام شدن بدن می شود

توصیه هایی برای شب امتحان

.خواندن دروس را به شب امتحان موکول نکنید

.به موقع در جلسه ی امتحان حاضر شوید. حاضر شدن به موقع و حتی چند دقیقه قبل از شروع امتحان در محل برگزاری آزمون می تواند از استرس شما  کم کند

.شب امتحان را به شب زنده زنداری و درس خواندن نگذرانید. شب امتحان تنها برای مرور دروس است و نه برای یادگیری اولیه ی آنها

.حتماً قبل از شب امتحان مطالب را حداقل یک بار خوانده باشید

.در ایام امتحانات استراحت و خواب کافی داشته باشید. اهمیت اوقات استراحت درست به اندازه ی اوقات مطالعه است

توصیه های برای والدین

.در صبح امتحان برای دانش آموز صبحانه ی مناسبی آماده کنید. صبحانه ی دانش آموز باید حاوی مواد پرکالری مانند عسل، کشمش و خرما باشد

.برای فرزند خود محیط آرام و بی سر و صدایی را مهیا کنید تا بتواند به خوبی مطالب را فرا گیرد

.از او نخواهید که تمام مدت را درس بخواند و اجازه دهید که از اتاقش خارج شود و استراحت کند

.او را به خاطر نمره ی کمش در امتحان سرزنش نکنید و همواره مشوّق و حامی او باشید

.او را با هم کلاسی هایش و یا بچه های فامیل مقایسه نکنید

1 دیدگاه

 1. Maja گفت:

  Hi, very nice website, cheers!
  ——————————————————
  Need cheap and reliable hosting? Our shared plans start at $10 for an year and VPS plans for $6/Mo.
  ——————————————————
  Check here: https://www.good-webhosting.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *