چگونه اضطراب امتحان را کنترل کنیم
مارس 26, 2020
ارتباط صحیح والدین با نوجوانان
مارس 26, 2020

چند راه ساده برای یادگیری بهتر مطالب درسی

بعضی دانش آموزان برای یادگیری تمام مطالب تنها یک راه بلدند. آن هم این است که کتاب را باز کنند و چندبار از روی یک مطلب بخوانند و سپس مطلب بعدی را حفظ کنند. تازه این حالت خوب ماجراست. چون بعضی از آنها هر مطلب را فقط یک بار می خوانند و انتظار دارند که آن را یاد گرفته باشند! اما چنین اتفاقی نمی افتد. بنابراین چه خوب است که دانش آموزان با چند روش مطالعه ی دیگر هم آشنا باشند و در موقعیت های مختلف، برای درس های متفاوت و با توجه به ویژگی های فردی خودشان از هر یک از آنها استفاده کنند

:روش تمرین پراکنده یا مطالعه ی با فاصله

خواندن تمام مطالب در یک نوبت، دانش آموز را خسته می کند و انرژی و انگیزه ی او برای درس خواندن را می گیرد. بهتر است دانش آموزان وقت خود را تقسیم کنند و در هر نوبت یک مطلب خاص را مطالعه کنند و حتماً در برنامه ی خود برای مرور درس ها نیز وقت بگذارند.

:رعایت ترتیب خواندن مطالب

ترتیب خواندن مطالب بسیار مهم است و نمی توانیم هر مطلبی را هر زمانی که دوست داریم بخوانیم. بهتر است که ابتدا مطالب ساده تر را یادبگیریم و سپس سراغ مطالبی برویم که برایمان سخت تر است. همچنین بهتر است اول مطالبی که پیش نیاز مطالب دیگر هستند، خوانده شوند. مثلاً تا دانش آموزی جدول ضرب را یاد نگیرد، نمی تواند ضرب های دورقم در دو رقم را انجام دهد؛ همچنین برای یاد گرفتن تقسیم باید اول ضرب را آموخت.

:استفاده از واسطه ها

برای یادگیری بعضی از مطالب که به ظاهر هیچ ربطی به هم ندارند، می توانیم از یک واسطه استفاده کنیم. مثلاً برای یادگرفتن کلمات انگلیسی می توانیم آنها را در یک جمله قرار دهیم و این گونه آنها را ساده تر یاد بگیریم.

:استفاده از دیاگرام یا نمودار درختی

 می توانیم برای درس هایی که بیشتر جنبه ی حفظی دارند، از یک نمودار استفاده کنیم. مثلاً در درس فارسی می توانیم نام یک نویسنده را بنویسیم و سپس نام کتاب هایی که نوشته را به صورت شاخه های یک درخت به آن وصل کنیم.

:روش پُرآموزی

یک راه برای این که در هر شرایطی بتوانیم مطالب را به خاطر بیاوریم و اضطراب امتحان، سروصدا و … نتواند تأثیری بر عملکرد ما داشته باشد، این است که یک مطلب را اینقدر خوانده باشیم که خواندن و مرور دوباره ی آن هیچ چیز جدیدی به ما یاد ندهد. یعنی هیچ قسمتی از آن مطلب را فراموش نکرده باشیم. این موضوع تنها با خواندن و مرور چندباره ی مطالب به دست می آید؛ شاید برایتان سؤال پیش بیاید که هر دانش آموز باید چند بار مطالب را خوانده باشد تا به این حد برسد؟ باید گفت که این موضوع کاملاً فردی است و برای هر دانش آموز فرق می کند. برخی از دانش آموزان زودتر مطالب را یاد می گیرند و برخی دیرتر.

:تصویرسازی ذهنی

برای یاد گرفتن مطالب تنها خواندن از روی کتاب کافی نیست. اگر مطالب را مختلف را در ذهن خود مجسم کنیم بهتر آنها را یاد می گیریم. مثلاً به جای این که چندین بار با خود تکرار کنیم: قوطی آلمینیومی یک جسم کدر، انعطاف ناپذیر و رسانا است، می توانیم قوطی آلمینیومی را در ذهن خود مجسم کنیم و ویژگی هایش را در ذهنمان بررسی کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *