تجربه یک آموزش جدید

۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

اهمیت اعتماد به نفس

 

وقتی از اعتماد به نفس حرف می زنیم، منظورمان اعتماد داشتن به توانایی ها و ارزش های خودمان است. اعتماد به نفس در حقیقت به این معنا نیست که از هر نظر بهترین باشیم و کسی بهتر و بالاتر از ما وجود نداشته باشد؛ بلکه به این معناست که خودمان را با وجود این که بهترین نیستیم بپذریم و دوست داشته باشیم.

اعتماد به نفس

برای داشتن اعتماد به نفس بالا چه کنیم؟

خودمان را دوست داشته باشیم:

وقتی یک کار را اشتباه انجام می دهیم، به این معنا نیست که همیشه مرتکب اشتباه می شویم. همه ی انسان ها مجموعه ای از توانایی ها، گرایش ها، مهارت ها، هوش، احساسات و ویژگی های فردی مثل مهربانی، سخت گیری، وظیفه شناسی، شوخ طبعی، بخشندگی و … هستند؛ و ویژگی های هر فرد با ویژگی های فرد دیگر تفاوت دارد.با وجود همه ی اینها هر انسانی باید خود را با وجود تمام خصوصیاتش بپذیرد، دوست داشته باشد و در عین حال برای بهتر بودن تلاش کند.

مسؤولیت پذیری:

بعضی ها همیشه در زندگی مسؤولیت کارهایشان را به گردن والدین، شرایط، بی پولی و … می اندازند و می گویند اگر شرایط بهتری داشتم رفتار دیگری از خودم نشان می دادم.

در حالی که هر انسانی باید  سعی کند با همان شرایطی که دارد، به هدفهایش برسد و بهترین باشد. وقتی فرد مسؤولیت کارهایش را می پذیرد، برای درست انجام دادن کارها بیشتر تلاش می کند و در نتیجه احساس بهتری به خود پیدا می کند و اعتماد به نفسش بالا می رود.

پذیرش این مساله که انسان جایزالخطاست:

اشتباه کردن یک خصوصیت طبیعی در انسان هاست و تمام مردم در زندگی خود دچار خطا و اشتباه می شوند. اشتباه کردن به این معنا نیست که ما احمق یا شکست خورده ایم و فقط نشانی از طبیعی بودن رفتار ما می باشد.

خطر کردن:

برای افزایش اعتماد به نفس لازم است فرد خطر کند، کاری انجام دهد و حتی شکست بخورد و یاد بگیرد. این که به خاطر ترس از شکست کاری را از ابتدا انجام ندهیم، اعتماد ما نسبت به خودمان را به شدت کم می کند.

از شکست نترسیم:

گاهی اوقات پیش می آید که افراد از ترس این که مبادا شکست بخورند، اصلاً عملی را انجام نمی دهند و برای رسیدن به هدفشان هیچ تلاشی نمی کنند. وقتی فرد هیچ تلاشی نکند، پس هیچ نتیجه ی مطلوبی هم نمی گیرد و توانایی هایش در یک سطح ثابت باقی می ماند.

تمرین جسارت:

افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند، معمولاً نظرات، عقاید و خواسته های خود را بیان نمی کنند و همین موضوع باعث می شود که گاهی از آنها سوء استفاده شود. بنابراین برای چنین افرادی یادگیری جسارت مفید خواهد بود. برای یادگیری جسارت ورزی راه های مختلفی وجود دارد.

مثلاً می توانیم وقتی می خواهیم حرفی را به کسی بزنیم اول آن را در ذهن خود مرور کنیم یا صدایمان را ضبط کنیم و گوش دهیم، سپس با خود فرد صحبت کنیم. رفتار جسورانه به معنای پرخاشگری نیست، بلکه در رفتار جسورانه باید در حالی که به دیدگاه و حقوق طرف مقابلمان احترام می گذاریم، نظر خودمان را نیز مطرح کنیم و موضعمان را برای طرف مقابل شرح دهیم.

نقش بازی کردن:

برای داشتن اعتماد به نفس بالا باید ادای کسی را در بیاوریم که اعتماد به نفس خوبی دارد. مثلاً اگر از حرف زدن در کلاس می ترسیم، ادای کسی را در بیاوریم که برای حرف زدن در این موقعیت هیچ مشکلی ندارد. وقتی چندبار این کار را انجام دهیم. کم کم یاد می گیریم که چگونه با اعتماد به نفس بالا رفتار کنیم.

 

نویسنده : زهره حاجی زاده

ارسال پاسخ